Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu nedir, dudakların daha büyük ve dolgun görünmesi için dudakların içine dolgu maddelerinin enjekte edilmesi işlemidir. Tedavinin etkisi, hemen görülür. Ancak nihai sonuç, birkaç hafta sonra dolgu cilde tam olarak yerleştiğinde ortaya çıkacaktır.

Dolgunun ciltte doğal bir enzimatik süreçle kademeli olarak parçalanması gerektiğinden sonucun süresi, hastadan hastaya göre tamamen değişir. Hemen her yaştaki yetişkin, İzmir dudak dolgusu için iyi bir aday olabilir. Doğal olarak küçük dudaklara sahip hastalar, genellikle bu prosedürden istisnai sonuçlar alırlar.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudakların doğal ve estetik görünümünü geliştirmek amacıyla dermal dolgu maddelerinin kullanıldığı kozmetik bir işlemdir. Bu işlem, doktorlar tarafından gerçekleştirilir ve doğal dudak dolgusu için kullanılan doğal madde hyaluronik asittir.

Hyaluronik asit, vücutta doğal olarak bulunan bir maddedir. Jöle kıvamındadır ve sıvı bağlamada son derece etkilidir. Hyaluronik asit, sıvıyı kendi ağırlığının 1000 katına kadar bağlayabilir. Bu nedenle, dolgunluk ve neme ulaşmanın etkili bir yolu olarak görülmesi sebepsiz değildir.

Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunsa da dudak dolgusu İzmir işlemi için sentetik olarak üretilir. Madde zaten vücudumuzda doğal olarak bulunduğu için oldukça zararsızdır ve alerjik reaksiyonlar ortaya çıkmaz. Aynı zamanda vücutta bir süre sonra kendi kendini de parçalayacaktır. Doğal dudak dolgusu için idealdir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

İzmir dudak dolgusu işlemi genel olarak şu adımlardan oluşur:

  • Konsültasyon ve hazırlık

Konsültasyon aşamasında doktor, dolgu işleminin nasıl yapıldığını, potansiyel risklerini ve sonuçlarını anlatacaktır. Bu süreçte uzman, hasta için en uygun yöntemi belirleyecektir.

Ayrıca doktor, dudak dolgusu İzmir işleminin ne kadar süreceğini ve ne kadar zaman sonra sonuçların görülebileceğini de belirtecektir. Bununla beraber işlemden yaklaşık bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçların alınmaması önerilir.

  • Anestezi

Enjeksiyon yapılmadan önce öncelikle cilt, iyice dezenfekte edilecektir. Bu, bakterileri uzaklaştırmak ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için yapılır.

Tedaviden önce dudaklara ve ağız çevresine hafif bir blokaj veya lokal anestezik kremler uygulanacaktır. Bunlar, rahatsızlığı en aza indirmek için yapılır. Böylece hastalar, enjeksiyon işlemini neredeyse hissetmezler. Bu tür anestezi önlemleri, tamamen isteğe bağlıdır.

  • Dolgu işlemi

Doktor, anestezi etkisini gösterdikten sonra dolguyu, ince bir enjeksiyon ile cilt altına enjekte etmeye başlar. Uzman, bir seferde çok fazla dolgu maddesi enjekte etmemeye dikkat edecektir. Bunun yerine yaklaşım, cildi aynı derecede sessizce onarmak olacaktır. Bu, en iyi sonucu sağlar. Çünkü çok hızlı ve aşırı dolgu maddesi, dokuda nodüllere neden olabilir.

Doktor, tedavi boyunca dolgu maddesinin olabildiğince eşit ve güzel bir şekilde dağılması için cilde masaj yapar. Tedavinin süresi, kişiden kişiye değişir. Burada yaş, cilt durumu, tipi ve kas aktivitesi gibi çok çeşitli faktörler devreye girer.

Dudak Dolgusu Ömrü Ne Kadardır?

Dudak dolgusu ömrü, kullanılan dolgu maddesine ve kişinin metabolizmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle dolgu işleminin ömrü, 6 ay ile 1 yıl arasında sürebilir.

Ancak, bazı insanlarda dolgu maddeleri daha uzun süre kalabilir veya daha kısa süre içinde metabolize olabilir. Bu nedenle dolgu işleminin ömrü, kişiden kişiye tamamen değişir. Kalıcı dudak dolgusu için işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İzmir dudak dolgusu, genel olarak vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asitten oluştuğu için yan etki riski neredeyse yoktur. En fazla ciltte biraz şişlik, kaşıntı veya kızarıklık olabilir. İzmir dudak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İyileşmenin bir parçası olarak birkaç gün içinde kaybolacak olan hafif şişlik, kızarıklık ve morarma görülebilir. Tedavi edilen bölgeye dikkatlice soğuk kompres yapılması tavsiye edilir. Ancak dudaklardaki cilt, çok ince ve hassastır. Bu nedenle ideal olarak bir havlu veya eşarp yardımıyla kompres işlemi yapılmalıdır.
  • İşlemden sonra yaklaşık bir hafta boyunca aşırı ısı dalgalanmalarından kaçınılmalıdır.
  • Solaryum ve sauna bu süreçte yasaktır. Ayrıca soğuk havalarda dışarı çıkılması da kesinlikle önerilmez.
  • Fiziksel efordan da kaçınılmalıdır.
  • Yatmadan önce yüz, yıkanabilir ve normal bir nemlendirici uygulanabilir.
  • Tedaviden sonraki gün makyaj yapılabilir.
Dudak Dolgusu Nedir?
Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Dolgu uygulamarı gibi dudak dolgusu işleminden sonra da şişlik, oldukça sık görülür. Küçük morluklar ve kırmızı noktalar da görünebilir. Bütün bu sorunlar, birkaç gün içerisinde yavaş yavaş azalacaktır. Dudak dolgusu sonrası şişlik, en fazla bir hafta kadar sürecektir.

Dudaklarda şişlik için soğuk kompres yapılabilir. Dudaklara hasar vermemek için bu işlem, her zaman bir mendil, havlu veya başka bir malzeme kullanılarak yapılmalıdır. Bununla beraber bir hafta boyunca ağır fiziksel efordan kaçınılması da tavsiye edilir. Çok fazla koşma veya spor yapmak, dolgu sonrası şişlik probleminin daha uzun sürmesine neden olabilir.

Dudak Dolgusu Zararlı Mıdır?

Dudak dolgusu kesinlikle zararlı bir işlemde değildir. Ancak işlemi, mutlaka deneyimli bir doktor yapmalıdır. İzmir dudak dolgusu işlemi, anında sonuç verir.

Bununla beraber dudak dolgusunun etkisi, yaklaşık 6 ile 8 ay kadar sürer. Daha önce de belirttiğimiz gibi dolgu maddesi, vücudun kendi maddesidir. Bu nedenle zamanla hyaluronik asit, doğal olarak ve yavaş yavaş vücuttan atılır.

Dudak Dolgusu Fiyatları?

Dudak dolgusu fiyatları işlemin türüne, kullanılacak dolgu maddelerinin cinsine ve doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterebilir.

Bununla beraber lokasyon, işlemin yapılacağı hastane veya klinik ve daha birçok faktör dudak dolgusu ücretlerini değiştirir.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL