Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Lipom (Yağ Bezesi)

Lipom (Yağ Bezesi) Nedir?

Lipom, vücudumuzda mevcut yağ dokularının hücresel boyutta aşırı ve kontrolsüz büyümesi sonrası oluşan ve iyi huylu olan tümörlerdir. Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılan lipomalar toplumda sık görülen iyi huylu bir tümördür.

Sıklıkla vücudun bacak, kol, ense, sırt bölgesinde görülmektedir. Bu kitleler oluştuktan sonra hızlı büyümeye başlaması kişide tedirginlik yaratmaktadır. Bu bezelerle oynanması ve sıkılması gibi durumlarda ciddi rahatsızlıklar oluşturmaktadır.

Lipomların ilk başlangıçta hızlı büyümesinden sonra elle hissedilir büyüklüğe geldikten sonra büyümesi yavaşlamakta veya durmaktadır yıllarca aynı boyda kalabilen cilt altında haraketli yumuşak sınırları düzgün kitlelerdir. Boyutları daha da büyük olmakla beraber sıklıkla 1-3 cm çapında seyrederler.

Lipom ( Yağ Bezesi) Görülme Yaşı Ve Sıklığı

 • Yağ Bezesi Tedavisi
  Yağ Bezesi Tedavisi

  Toplumda 100 kişide 1 lipom görülmesi ile sık görülen iyi huylu bir tümördür.

 • Lipomların bulundukları bölgeye göre bir tane veya birkaç tane olabilirler.
 • Lipomların oluşma sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, genetik etkenler daha ön planda yer almaktadır.
 • Toplumca kilolu veya yağ oranı çok olan kişilerde yağ bezesi çıkma olasılığı yüksek olarak bilinse de araştırmalarda kilo alma ve yağ dokusu fazla olan kişilerde yağ bezesi görülme sıklığı diğer insanlarla aynı sıklıktadır.
 • Lokal olarak uygulanan vücut travmaları lokal yağ nekrozlarına ve yağ bezesi oluşumuna sebep olmaktadır.
 • 40- 60 yaş arası görülme sıklığı fazladır erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.
 • Bazı sendromlarda lipom görülmesi fazladır bunlar;
 • Adipoz Dolorosa (Ağrılı Çoklu Lipom Hastalığı)
 • Cowden Sendromu
 • Gardner Sendromu
 • Madelung Sendromu

Lipomda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Lipom, cildin derininde elle hareket ettirilemiyorsa ve ağrılı ise mutlaka doktor tarafında takip ve tetkik yapılmalıdır. Çok kısa zamanda büyüyen ve derinde ve hareketsiz kitleler çok nadirende olsa liposarkom dediğimiz bir tümör olabilmektedir. Liposarkomların pirimer oluştuğu daha olasıdır çünkü lipomlar liposarkoma dönüşümü olasılığı çok düşüktür. Liposarkom olduğu düşünülen lipom tedavisi de farklı olacağı için bu tip kitleler erken dönemde MR ile incelenip takip edilmelidir.

Yağ bezeleri bilindiği gibi iyi huyludur kişiler bu bezeleri ilk keşfettiğinde sıkarak yok etmeye çalışırlar. Bu durumlarda lipomlar ya çoğalmakta veya enfekte olup daha rahatsız edici hal almaktadır

Lipom - Yağ Bezesi
Lipom - Yağ Bezesi

Lipom  (Yağ Bezesi) Tanısı

Lipom teşhisi ya hekim ya da kişinin kendisi tarafından yapılacak fizik muayene ile tanısı konabilir. Buna göre lipomu teşhis etmekte kullandığımız fizik muayene bulguları;

 • Ele gelen haraketli cilt altı kitle; 1cmden 25 cm çapa ulaşan bu kitleler ele net olarak gelir ve cilt altı dokuda haraketlidir.
 • Ağrısız kitlelerdir ağrılı yağ bezeleri travmatize edilmesi sonrası görülmektedir. Ama tüm yağ bezeleri ağrısızdır.
 • Belirgin cilt altı şişlik olup görsel olarak da kitle görülmektedir.
 • Tamamı iyi huyludur.
 • Kafada mevcut şişlikler yağ bezesi gibi olmakla beraber tam bir yağ bezesi değil yağ kisti olarak tanımlanmaktadır. Yağ bezesi gibi eksizyonel olarak çıkarılır. Mikrokesi ile aynı şekilde 10 dakikada alınır.

Lipom Tedavisi (Yağ Bezesi Tedavisi )

Lipom Tedavisi
Lipom Tedavisi

Lipom tedavisi halk arasında ameliyat edilmeden sıcak uygulama, bitkisel tedaviler, lazer tedavileri ve çeşitli masajlarla tedavi edilebileceği söylentisi yaygınlaşsa da bu tip tedaviler lipomun yok olmasını engellemeyip komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Özellikle lipomlar travmatize edildiğinde lipom üzerinde dayanılmayacak ciddi ağrılar oluşturabilmektedir. Bununda sebebi yağ nekrozu veya selülit oluşmasından kaynaklıdır

 Yağ Bezelerinizden 5 Dakikalık Bir İşlemle Kurtulun!

Yağ bezelerinin bulunduğu yer ve büyüklüğüne göre en fazla lokal uyuşturucu süresi hariç 5 dakikada yağ bezesinin büyüklüğünün üçte biri büyüklüğünde mikro kesi ile kurtulmanız mümkündür.

Hastanede yatmadan kliniğimizde kısa süren lokal anestezi ile günlük yaşamınıza ve çalışmanıza ara vermeden tedaviniz geçekleştirilir.

Kesinin büyüklüğünce 3 veya 5 adet dikiş atılır belli bir süre atılan dikişin özelliğinden dolayı iz kalmadan kesi izi ve lipom tamamen kaybolur. Lipom kapsülü ile çıkarıldığından bir daha aynı yerde lipom tekrarlamaz.

Pataolojik inceleme çoğu zaman gereksizdir fakat hastanın bireysel istemi sonrası gönderilebilir.

Lipom Tedavisi Sonrası

Operasyon sonrası yukarda bahsettiğim gibi günlük yaşama devam edilir kesi küçük olacağından ilk gün kapalı lana kesi diğer gün açık kalır pansumana ihtiyaç olmadan kişi hayatına devam eder. Dikişler 1 hafta sonra alındıktan sonra yaradan yaklaşık 2 ay sonra eser kalmaz.

Lipom Tedavisi Öncesi - Sonrası
Lipom Tedavisi Öncesi - Sonrası

Vücudun Başka Yerlerinde Yeni Lipom Çıkabilir Mi?

Yağ bezesi çıkan ve operasyonla lipom tedavisi yapılan hastaların vücudun başka yerinde yeni bir yağ bezesi çıkabilmektedir. Bu mevcut alınan yağ bezesinden bağımsız bir şekilde çıkmaktadır. Yeni çıkan yağ bezelerinde de aynı işlemler uygulanmaktadır. Çıkarılan yağ bezeleri kapsülleriyle çıkarıldığı için aynı bölgeden tekrarlamaları mümkün değildir.

Whatsapp
Randevu AL