Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Genital Siğil (Kondilom) Tedavisi

Genital Siğil (Kondilom) Tedavisi

Genital Siğil (Kondilom) Tedavisi

Siğiller, insanların uzun zamandan bu yana sıkıntı yaşadıkları cilt hastalıklarıdır. Üstelik siğiller sadece el ya da ayak bölgelerinde çıkmamaktadır. Genital siğiller ya da tıbbi tanımı ile “Kondilom” da pek çok kişide teşhis edilebilmektedir. Genital siğil kondilom tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bunun için beklemek yerine bir uzmana görünmek gerekmektedir. Aksi hallerde siğillerin yayılarak tedavi sürecini uzatan bir etki yaratmasına yol açılmış olunmaktadır.

Kondilom Tedavisi
Kondilom Tedavisi

Kondilom Neden Oluşur?

Kondilom yani genital siğil oluşumları HPV virüsüne bağlı olan enfeksiyonlarla açıklanmaktadır. Enfeksiyonun oluşum nedenleri ise kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Ancak yapılan teşhislerde, hastaların genellikle ilk cinsel deneyimlerini küçük yaşlarda yaşadıkları ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra çok eşli cinsel birliktelikleri olanlar, birliktelikleri sırasında kondom kullanmayanlarda bu hastalık görülebilmektedir.

HPV Virüsü Hangi Yollarla Bulaşır?

Cinsel temaslar HPV virüsünün bulaşma yolu olarak tanımlanmaktadır. Siğiller ileriki zamanlarda istenmeyen enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bulaşmanın önlenebilmesi için özellikle tek eşli olmayan kişilerin kondom kullanımına özen göstermeleri şarttır. Üstelik zannedilenin aksine birlikteliklerin vajinal yöntemlerle gerçekleşmesi hastalık sebebi değildir. Anal birliktelikler neticesinde de virüsün bulaşabildiği bilinmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunabilen virüs, dikkat edilmediği hallerde kısa süre içerisinde farklı kişilere de bulaştırılabilmektedir. Kişilerin siğil bulaşmasını engellemek için tedavi edilmesi ve bir süre cinsel birliktelik yaşamaması şarttır. Ancak cinsel birliktelikleri kesmek siğillerin kendi kendine kaybolmasını sağlamayacaktır. Siğillerin kaybolması için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Genital Siğil Tedavisi
Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil (Kondilom) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil kondilom tedavisi tek bir yöntem üzerinden yapılmamaktadır. Çünkü siğil türü farklı olabilmektedir. Özellikle vajina iç kısımlarında oluşan siğiller kendilerini kaşıntı gibi belirlilerle göstermektedir. Bu tip siğillerin çıplak gözle görülmesi mümkün değildir. Bazı genital siğiller ise elle hissedilebilmektedir. Üstelik muayenelerin ertelenmesi, cinsel organlarda başlayan siğillerin anüse yayılmasına da yol açabilmektedir. Sayılan nedenler çerçevesinde hastalara bazı tetkikler yapılarak uygun tedaviler uygulanmaktadır. Başlangıç dönemlerinde kremle tedaviler etkili olmaktadır. Kremle tedavi aşamasının geçilmesi halinde ise lazer, kesme ya da dondurma gibi tedavi olanakları gündeme gelmektedir. Uzman önerilerinin dinlenmesi halinde tedavilerin kısa süre içinde yanıt verdiği görülmektedir.

Genital Siğil Kondilom Tedavisi
Genital Siğil Kondilom Tedavisi

Tedavi Sonrasında Kondilom Tekrar Eder Mi?

Kişilere özel olarak uygulanan genital siğil kondilom tedavisi sonrasında siğillerden kurtulmak mümkündür. Ancak uzmanlar siğillerin yeniden oluşmayacağının garantisini verememektedir. Siğillerden korunmak hastaların elindedir. Bu bağlamda aktif cinsel hayatı olanların ekstra dikkatli olmaları istenmektedir. Birden fazla partneri olan kişilerin korunmasız ilişkiye girmekten kaçınması şarttır. Kondom kullanımının virüs bulaşma ihtimalini minimumlara indirdiği bilinen gerçekler arasındadır. Bireyler uzmanların tedavi sonrasında verdiği tavsiyelere uyarak bir daha hastalık kapmama ihtimallerini yükseltebilmektedir. Ayrıca düzenli muayeneler ile virüs kapılmışsa erken tedavi şansı da doğmaktadır. Böylece krem kullanımı ile enfeksiyon giderilebilmektedir.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL