Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Bacak Damar Hastalıkları

Bacak Damar Hastalıkları

Varis oluşumuna sebebiyet veren bacak damar hastalıkları, sıklıkla görülen ve yaşam standartını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık genellikle atardamarların daralması ve tıkanması şeklinde görülmektedir. Yüksek oranda damar sertliğinden kaynaklanan bacak damar hastalıklarında cerrahi işlem gerekmektedir. Yürüme mesafesi yaklaşık olarak 50 metrenin altına düştüğü gözlenen hastalara by-pass önerilmektedir.

Bacak damar hastalıklarında sıklıkla görülen belirtiler yürümekte ve merdivenden çıkmakta zorlanma, baldır ve uyluk kısımlarında hissedilen ağrı ve kramplardır. Zaman geçtikçe hastalarda yürüme mesafesi kısıtlanmaktadır. Erken teşhis konulması ve gerekli kontrollerin doktor tarafından sağlanması çok önemlidir. Bacak damar hastalıklarını sıklıkla yaşıyor ve bacaklarda varis oluşumu başlamış ise mutlaka varis tedavisi izmir ile iletişime geçmelisiniz.

Bacak Damar Hastalıkları Çeşitleri

Bacak damar hastalıkları çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle damarlarda tıkanmalar meydana gelmekte ve kan akışının düzeni bozulmaktadır. Bunlardan en sık rastlananı varis problemidir. Kılcal damarlarda ve toplardamarlarda görülebilmektedir. Varis tedavisi yapılmadığı taktirde hastalık ilerleyebilmekte ve çeşitli bacak damar hastalıklarının da habercisi olabilmektedir.

 • Bacaklarda ağrı ve şişkinlik durumu varsa,
 • Ayaklarda yanma ve yorgunluk varsa,
 • Bacak kaslarında kramplar ve belirginleşmiş damar görüntüsü mevcutsa varis belirtileri gösteriyor veya bacak damar hastalıklarından birini yaşıyor olabilirsiniz.

Varislerin sebep olabileceği diğer sorunlar ise toplardamarda iltihaplanma, varislerin yırtılıp kanaması akciğere pıhtı atması ve damar sertliğidir. İzmir varis ameliyatı ile ciddi boyuttaki damar problemleri çözülebilmektedir. Varis ya da damar problemleri tedavi edilmezse diğer bacak damar hastalıkları çeşitleri şu şekilde ortaya çıkabilmektedir;

 • Diyabetik ayak yarası,
 • Buerger hastalığı,
 • Bacak toplardamar tıkanması,
 • Venöz yetmezlik

Bacak Damar Hastalıkları Tedavisi

Bacak damar hastalığının durumu ve boyutuna göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bunlardan ilki ilaç tedavisi ile gerçekleşmektedir. İlaç tedavisinde risk faktörleri araştırılarak ortadan kaldırılması gerekir. Özellikle sigara tüketimine son verilmeli, Kolestrol değerlerine göre diyet ve ilaç takviyesi yapılmalı, kilo kontrolü sağlanmalı ve kan şekeri düzeni oluşturulmalıdır.

Endovasküler adı verilen yöntemde ise bacak atardamalarında oluşan darlıklar veya tıkanıklıklar giderilmektedir. Atardamarın içine iğne ile girilerek lokal anestezi verilir. Daha sonrasında ise darlık veya tıkanıklığın durumu incelenmektedir. Bölgede oluşan darlık ve tıkanıklıklar stendlerle açılmaktadır.

By-Pass tedavi yönteminde ise ameliyatlar gerçekleştirilir. Bu ameliyatın amacı yeni bir kan akışı yolu oluşturmaktır. Bacak damar hastalıklarından korunmak için;

 • Günlük egzersiz ve yürüyüşlerinizi ihmal etmemelisiniz.
 • Sağlıklı beslenmeli ve aşırı kilo alımına dikkat etmelisiniz.
 • Bol su tüketmeli ve uyku düzenini korumalısınız.
 • Sigara, kafein ve alkol tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Duş bitiminde bacak bölgelerinizi soğuk suyla yıkayarak rahatlatabilirsiniz.

Özellikle bacak bölgelerinde oluşan damar kasılmaları, varis oluşumları veya tıkanıklıklar çeşitli yaş gruplarında altta yatan sebeplerle oluşabilmektedir. Telefonla ön görüşme sağlayarak ve kliniğimize gelerek tüm varis problemlerinden kurtulabilir, bacak damar hastalıklarını engellemek için gerekli bilgileri İzmir varis tedavisi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Paylaş:

Comments are closed.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL