Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Bacaklarda Kılcal Damar Belirginleşmesi

Bacaklarda Kılcal Damar Belirginleşmesi

Varis olarak da bilinen bacaklarda kılcal damar belirginleşmesi, özellikle kadınlarda görülen ve çok sık rastlanan problemlerden biridir. Bu durum dolaşım ya da pıhtılaşma bozukluğuna bağlı ortaya çıkabilmektedir. Vücutta en çok ayaklarda rastlanmakla birlikte toplardamar ve kılcal damarların genişlemesiyle meydana gelmektedir. Bacaklara binen vücut ağırlığı basınca maruz kalmaktadır ve bu sebeple ortaya mavi veya mor renkli damar görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Mor kılcal damarların ortaya çıkma sebepleri genellikle şu şekildedir;

 • Kalıtım faktörü,
 • Hareketsiz yaşam,
 • Uzun süre ayakta kalmak,
 • Obezite ve fazla kilolar,
 • Hamilelik,
 • Damar tıkanıklıkları,
 • Hormonal durumlar,
 • Kabızlık gibi karın içi basınç fazlalığı,
 • Dar kıyafetler ve sıkı kemer kullanımı,
 • Güneş ışınları.

Toplardamar genişlemesi genellikle büyük sıkıntılara yol açabilirken, kılcal damar genişlemesi ise estetik görüntüyü bozabilmektedir. Ayak bileğinin yanı sıra baldır ve kaslarda oluşan kılcal damarlar hareketsiz ve durağan yaşam şeklinden ve kötü kan dolaşımı gibi sebeplerden ötürü kendini gösterebilmektedir. Bacaklarda kılcal damar belirginleşmesini önlemek için İzmir varis tedavisi görebilir, doktor kontrolünden geçebilirsiniz. Bacaklarda oluşan kılcal damar belirginleşmesini önlemek için şu yolları deneyebilirsiniz;

 • Soğuk duş

Soğuk duş vücuda dinçlik kazandırmaktadır. Soğuk duş ile bacakları yıkamak kılcal damar belirginleşmesini engellemek için etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra soğuk su, örümcek şekilli damar iltihaplanmalarına da iyi gelmektedir. Varis oluşumlarında sıklıkla tavsiye edilen soğuk duş ile bacakları yıkamanız evde yapabileceğiniz yöntemlerden biridir.

 • Ayakların yüksekte tutulması

Yoğun ve hızlı tempolu bir günün sonunda ayak ve bileklerinizin ağrıdığını hissedebilirsiniz. Yatağa girdiğinizde ayaklarınızın altına destek sağlayarak yukarda kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yol kan dolaşımını canlandırarak varis oluşumunu ve kılcal damar belirginleşmesini en aza indirmektedir.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesinin vücuda sağladığı fayda oldukça önemlidir. Kas gevşetici özelliği de barındıran elma sirkesiyle bacaklarınıza tampon yapabilirsiniz. Havlu ya da bez aracılığıyla bölgeyi sararak kan dolaşımını canlandırabilirsiniz. Bu sayede örümcek damar oluşumunu engelleyerek ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Varis Çorabı

Varis problemlerinde ve doktor tavsiyesi eşliğinde tercih edilen varis çorabı bacak basıncını azaltarak kan akışını düzenlemeye etki etmektedir. Halihazırda rahatsızlığı tamamen geçirmemekle birlikte semptomların azalmasında rol oynamaktadır.

Kılcal Varis Belirtisi

Kılcal varisler cilt yüzeyine yakın olduğundan dolayı gözle görülebilen ve ince damarlardan oluşan yapıdır. Toplardamar varislerine göre ciddi sağlık problemlerine sebebiyet vermemektedir. Fakat tedavi edilmediğinde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bacak ve bilek bölgelerinde kirli kandan dolayı açık yaralar oluşabilir. Kılcal varis tedavisindeki genel amaç estetik görünüm odaklıdır. Sıklıkla rastlanılan kılcal varis belirtisi bacaklarda şu şekildedir;

 • Ağrı ve kramplar,
 • Yanma,
 • Kaşınma,
 • Yorgunluk,
 • Ağırlık,
 • Karıncalanma,

Regl ve gebelik dönemlerinde semptomlar daha şiddetli olabilmektedir. Daha az rastlanan ülser ve cilt koyulaşmaları da varis belirtileri arasındadır. Varisli damarlar tedavi edilmediği taktirde damar iltihaplanmaları ve ağrılı kan pıhtısına sebep olabilmektedir. Varis tedavisi İzmir aracılığıyla hekimlerin en sık uyguladığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu tedaviler genellikle lazer, radyo frekans ve köpük/ mikroskleroterapi tedavisi şeklinde ayrılmaktadır.

Lazer Tedavisi

Kılcal damar belirginleşmesi ve varis oluşumunda uygulanan lazer tedavisi için en verimli zaman kış aylarıdır. Kılcal damar tedavisinde yüksek başarı oranı gösteren lazer tedavisi sonrasında hassas ciltlerde kızarıklıkların olması normaldir. İşlem sırasında kullanılan lokal anestezi, krem ya da ağrı kesici metodlar sayesinde de hissedilecek ağrı ve acı seviyesi minimuma indirilmektedir.

Radyo Frekans Tedavisi  

Varis tedavisi için de doktorlar tarafından uygulanan bu yöntem kılcal damar tedavisinde de kolaylıklara sebep olmuştur. Bu tedavi yöntemi özel iğneler aracılığıyla yapılarak doku altındaki tüm kılcalları temizlemektedir. Kılcal damar tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olup her dönem uygulanabilmektedir.

Köpük Mikroskleroterapi Tedavisi

Genellikle radyo frekans tedavisi yapılmadan önce, kılcal damarların beslenmesini sağlayan damarlara skleroterapi uygulanmaktadır. İlaç oranı kılcalların durumu ve boyutuna göre değişkenlik göstermektedir.

Kılcal damar tedavi çeşitleri kişiden kişiye değişmektedir. Doktor muayenesiyle birlikte bölge ve damar çapı tespit edilir. Kılcal damarların çokluğu ve kalınlığı da tedavi süresini etkileyebilmektedir. İzmir varis ameliyatı araştırması yapıyorsanız sizleri kliniğimize bekliyor, süreç hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Hastalığın boyutuna göre seans süresi belirlenerek uzman hekim aracılığıyla en verimli tedavi uygulanmaktadır. Kılcal damar ve varis problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Comments are closed.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL