Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Yürüyüş Yapmak Varise İyi Gelir Mi?

Yürüyüş Yapmak Varise İyi Gelir Mi?

Varis, çoğu kişide görülen sağlık ve estetik açıdan olumsuzluklara sebep olan durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Varisli damarlara en büyük etkenlerden biri de hareketsizliktir. Egzersiz ve yürüyüş yapmayan, durağan hayat yaşayan her kişide kan dolaşımı yavaşlayarak bacaklarda birikmektedir. Bu sebeple yürüyüş gibi aktiviteler varis oluşumunu engelleyebilmektedir. Aynı zamanda bu egzersizleri yaparak şişlikleri azaltabilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bacak kasları pompa görevi görmekte ve kanı bacaklardan kalbe taşımayı sağlamaktadır. Gün içerisinde yapılan yürüyüşler sayesinde varise neden olan kilo durumunu da dengeleyebilirsiniz. Bundan dolayı varis nasıl önlenir diye düşünenler için bonus cevaplardan biri yürüyüş yapmak olacaktır. Yürümenin varis semptomlarını hafifletmesinin yanı sıra sağladığı diğer faydalar da şu şekildedir;

  • Kalori yakar ve sağlıklı kilo kontrolünü sağlar: İster düşük ister yüksek tempoda yürüyüş olsun, sağlıklı yaşam için mutlaka yürüyüş yapmak gereklidir. Günde minimum 30 dakika yürümek kalori yakar ve varislere iyi gelir.
  • Dolaşımı iyileştirir: Yürüyüş yapmak, genel dolaşımın yanı sıra bacaklardaki kasları çalıştırarak kan akışını rahatlıkla sağlamaktadır. Varisli damar semptomlarını azaltarak kalbinizi güçlendirir ve atardamarlardaki kan basıncını düşürmektedir.
  • Ruh haline iyi gelir: Varis problemi kronik ve genetik faktörlü ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu sebeple ruh hallerinde değişikliğe stres ve endişeye sebep olabilmektedir. Bu sebeple yürümek iyi hissetmenizi sağlamaktadır.

Varis İçin Yapılması Gereken Egzersizler

İzmir varis tedavisi  görmüş olsanız bile yapılması gereken egzersizler bilinmelidir. Çünkü bu egzersizler sayesinde varis ağrılarını hafifletebilir, varisten korunabilirsiniz. Hareketsiz yaşamdan uzaklaşıp düzenli egzersiz yapmak kalp damar hastalıklarından da korunmak için birebirdir. Aşağıda verilen egzersizlerin yapılması halinde toplardamar sağlığını ve varislerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  • Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek baldır ve bacak kaslarını çalıştırarak toplardamarda bulunan kanın kalbe geri dönüşünü sağlamaktadır.

  • Baldır Egzersizleri

Baldır egzersizleri özellikle ofis ortamında çalışan kişiler için oldukça kolaydır. Ayaklarınızı yere düz basarak ayak parmaklarınızı yukarıya doğru hareket ettirebilirsiniz. Bu hareket baldır kaslarının çalışmasını sağlar ve varis probleminde alternatif egzersizlerden sayılmaktadır.

  • Koşu Yapmak

Yürüyüşün yanı sıra koşu yapmak da varislere iyi gelmektedir. Kan dolaşımını güçlendirerek vücuttaki toksinleri atabilirsiniz. Düzenli olarak yapılması halinde kilo kontrolünü sağlayabilir ve vücut sağlığınızı güçlendirebilirsiniz.

  • Yoga

Yoga yapmak vücutta güç ve esneklik oluşturmaktadır. Bu da varisli damarların sebep olduğu ağrı, şişlik ve kasılmaları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yavaş hareketli yogalardan başlayarak daha hareketli yogalarla kanın alt bacaklardan akışına fırsat verebilirsiniz.

  • Merdiven Tırmanma

Gün içerisinde mümkün olduğunca asansörler yerine merdivenleri tercih etmek varisler için oldukça faydalıdır. Varis tedavisi İzmir hekimleri asansörler yerine merdiven kullanmanın daha verimli olduğunu söylemektedir.

  • Ağırlık Çalışması

Venöz yetmezlik probleminde ağırlık çalışması yapılması önerilmemektedir. Toplardamar sağlığı için iyi olmayıp karın içi basıncını yükseltmektedir. Bu da toplardamar yetmezliğini artırarak varisleri çoğaltabilmektedir. Ağırlık çalışması yaparken doğru nefes tekniklerini uygulamak vücut sağlığı için oldukça yararlıdır.

  • Esneme

Vücudunuzu hareket ettirmek, esnek olmak ve kasları kasıp gevşetmek damar sağlığına yardımcı olmaktadır. Özellikle venöz yetmezliğe yardımcı olan spesifik esneme hareketleri akciğerlerdir. Bacaklarınızı duvara yaslayıp başınızı yükseltmiş şekilde sırt üstü uzanmak esnemenize yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapmak, varisleri azaltmanın yanı sıra genel sağlığa da yardımcıdır. Uzun vadeli damar sağlığına yardımcı olarak gelecekte oluşabilecek varisleri de engellemektedir. Fakat varis durumu olan hastaların İzmir varis ameliyatı olması gerekmektedir. Ameliyatlar uzman hekim tarafından yapılarak son derece rahat geçmektedir. Varis boyutu ve durumu incelenerek size en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Paylaş:

Comments are closed.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL