Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Varisten Korunmanın 8 Yolu

Varisten Korunmanın 8 Yolu

Varis çoğu kişide görülüp ağrı ve sızıya sebep olabilen ve farklı belirti ve semptomlar gösterebilen tıbbi bir hastalıktır. Varis oluşumunda genetik faktörlerin etkisi oldukça fazladır. Ailede varisi olan kişilerde daha fazla görülebilmektedir. Diğer genetik hastalıklara göre varis oluşumu engellenmekte ve tedavi edilebilmektedir.

Varisten korunmak mümkün mü? Sorusuna verilebilecek cevap olumludur. Varisten korunmak günlük hayatta rahatlıkla yapabileceğiniz durumları içermektedir. Fakat varis belirtileri gözlemleniyorsa mutlaka hekime başvurmalısınız. Doktor kontrolünde izmir varis tedavisi belirlenebilmekte ve varis sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Varisten korunmanın 8 yolu şu şekildedir;

 1. Bacak bacak üstüne atmak

Çoğu kişinin sıklıkla yaptığı eylemlerden birisi bacak bacak üstüne atmaktır. Fakat bu durum kan dolaşımını engelleyebilmekte ve varis oluşumunu artırabilmektedir.

 1. Dar kıyafetler giymek

Dar kıyafetler giymek de tıpkı bacak bacak üstüne atmak gibi aynı etkiye sahiptir. Dar kıyafetler, bacaktaki toplardamarı olumsuz etkileyerek kanın yukarı çıkışında zorlanmalara sebep olur.

 1. Bacakların hasar görmesi

Özellikle telaş ve koşuşturmaca esnasında ev ya da ofis ortamlarında bacaklar sıklıkla etrafa çarpabilmektedir. Bacakların bir yerlere vurulması sonucu morarmalar meydana gelebilmektedir. Bu eylem arttıkça vücut morarmaları toparlayabilmek için bu alanlara yeni damarlanmalar oluşturmaktadır. Vurmanın şiddetine bağlı olarak da damarlarda çatlamalar olabilmektedir.

 1. Bacaklara soğuk su uygulamak

Soğuk su uygulaması, varisten korunmak için en iyi yöntemlerden biridir. Toplardamarın büzülmelerine sebep olup kanın daha hızlı şekilde kalbe ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle toplardamar rahatlamaktadır. Özellikle olabildiğince ılık su ile duş alınmalı, duş sonrasında ise ayak bileklerinden kasıklara kadar soğuk su ile kapanış yapılmalıdır.

 1. Yatarken ayakları yukarıda tutmak

Uyurken yer çekimi kaynaklı ayak ve bacaklarda biriken kan vücuda geri yönlendirilmektedir. Bu sebeple ayakların kalp seviyesinden yaklaşık 10 cm yukarıda tutulması varis oluşumundan korunmak için oldukça etkilidir. Ayaklara verilen yükselti, toplardamar kan akışını rahatlıkla kalbe yönlendirebilmektedir.

 1. Tempolu yürüyüş ve bisiklet kullanmak

Yürüyüş ve bisiklet gibi aktiviteler sağlıklı olmanın yanı sıra varisten korunmak için de oldukça elverişlidir. Bu aktiviteler sayesinde ayak ve baldırdaki ritmik hareketler kan dönüşünü kolaylaştırarak bacak pompasını güçlendirmektedir.

 1. Fazla kilolardan kurtulmak

Aşırı kilo problemi birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Fazla kilolar bacaklardan kalbe giden kan akışını engellemektedir. Hareket alanını kısıtlayarak hareketsiz bir yaşam sunmaktadır. Fazla kiloya sahip olan kişilerde varis oluşumu kaçınılmazdır.

 1. Sigarayı bırakmak

Sigara tüketimi, birçok ölümcül hastalığı beraberinde getirmekle birlikte varis oluşumunda da büyük etkiye sahiptir. Çeşitli damar tıkanıklarına sebebiyet veren sigara kullanımı, kan akışının aksamasına ve engellenmesine sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre varisi olan çoğu kişide sigara tüketimi mevcuttur.

Varis tedavisi İzmir, varisten korunmak için yapılması gerekilen aktivite, faaliyet ve durumları danışanlarına sıklıkla bildirmektedir. Sizlerde yukarıda verilen maddelere dikkat ederek uygulayabilirsiniz. Varisten korunmak, varis tedavisi ve tedavi yöntemleri gibi çeşitli hususları bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Varis oluşması durumlarında İzmir varis ameliyatı hekimleri sizler için en uygun tedavi yöntemini belirlemektedir. Aksatılmış ve önemsenmemiş varisler çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Varis oluşumunda genetik faktörlerin etkisi başta olsa da çeşitli sebeplerin etkisi de dikkate değerdir. Bu sebeple varis oluşumunu engellemek oldukça önemlidir. Varise ne iyi gelir diye düşünüyorsanız çeşitli besinler ve aktiviteler ortaya çıkmaktadır. Varise iyi gelen ve varis oluşumunu engelleyen durumlar şunlardır;

 • Baldır kaslarını ve kan akışını uyarmak için mümkün olduğunca düz veya alçak topuklu ayakkabıları tercih edin.
 • Kanı daha verimli hareket ettirmek için kemer kullanımdan olabildiğince kaçının. Bununla birlikte varis çorapları tercih edebilirsiniz.
 • Düzenli spor yapmak varis oluşumunu engellemek için birebirdir.
 • Asansör yerine merdivenlerden çıkmak da kilo vermeye yardımcı olabileceği gibi hareketinizi artırarak varis oluşmasını engellemektedir.
 • Toplardamarın genişlemesine sebep olan sıcaklıktan korunmaya çalışın.
 • A harfi egzersizini sıklıkla uygulayın.
 • Tuz, trans yağ, şeker ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak kalmaya çalışın.

Varise ne iyi gelir sorusunun cevabı yukarıda uygulayabileceğiniz çeşitli aktiviteler ve tüketmemeniz gereken besinlerdir. Sağlıklı beslenmek ve bol su tüketmek, vücutta şişkinliklere sebep olan ödemin oluşmasına engel olacaktır. Varis, sağlığa etkisinin yanı sıra estetik açıdan da kötü görüntüye sebep olmaktadır. Yoğun ve tempolu günün ardından bacaklarınıza uygulayacağınız 5-10 dakikalık masajlar sayesinde de kasılan damarları rahatlatabilirsiniz. Verilen bilgiler eşliğinde varisi önleyebilirsiniz. Varis oluşumunda ise İzmir varis tedavisi ile iletişime geçerek hekimlerimizden destek alabilir, tedaviler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Paylaş:

Comments are closed.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL