Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması

Kılcal damar çatlaması, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Bacakların yanı sıra yanak, çene ve burun çevresinde bölgelerinde sıklıkla görülebilmektedir. Derinin altında bulunan bu kılcal damarlar hassas yapıya sahip olup genişleyerek çatlayabilmektedir. Uzun süre ayakta durmak, ısı artışı, ayakları sarkıtarak uzun süre boyunca oturmak ve kullanılan bazı ilaçlar kılcal damar çatlaması ve varis oluşumuna sebep olabilmektedir. Bacaklarda kılcal damar çatlamasının en büyük sebepleri ise şu durumlarda ortaya çıkabilmektedir;

  • Genetik faktörler: Genetik faktörler kılcal damar çatlamasında etkilidir. Bu sebeple ailelerde görülen varis problemleri sonraki nesillerde de görülebilmektedir.
  • Obezite problemi: Obezite sorunu bacaklarda örümcek şeklinde görülen damar çatlamalarına sebep olur. Fazla kilolar bacaklara basınç uygulayarak kan dolaşımını kesintiye uğratmaktadır.
  • Hormonal durumlar: Özellikle hamilelik, menopoza girme ve ergenlik dönemlerinde kılcal damar çatlamaları görülmektedir.
  • Derinin hasar alması: Yaralanma ve zedelenme gibi deri travmaları çatlamalara neden olabilmektedir. Aşırı sıcak suyla temas ve bölgeye fazla kuvvet uygulamak bile kılcal damar çatlamalarının oluşmasında etkendir.
  • Güneşte ışığı: Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak doğrudan doğruya kılcal damar çatlamasına sebep olmasa bile mevcut çatlamaları daha da kötü hale getirebilmektedir.
  • Alkol ve sigara tüketimi: Aşırı alkol ve sigara tüketimi kan basıncının artmasına sebep olup dolaşım sistemine zarar vermektedir. Bu sebeple kılcal damarların zayıflamasını sağlar.

Yaşam tarzı, yaşlanma, çeşitli hastalıklar ve deri hastalıkları da varis oluşumu ve kılcal damarların çatlamasına sebebiyet veren durumlar arasındadır. 40 yaş üzerindeki kişilerde daha fazla görülmektedir. Varis tedavisi ile kılcal damarların durumu incelenerek en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kişiden kişiye değişebilen kılcal damar çatlama durumlarına göre hekiminiz sizleri bilgilendirerek tedavi hakkında detaylı bilgi vermektedir.

Bacakta Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damar çatlaması tedavisi günümüzde sıklıkla uygulanan ve acı eşiği düşük tedavi yöntemlerinden oluşmaktadır. Kılcal damar tedavisi varis tedavisi olarak da bilinmektedir. Ameliyatsız yöntemlerle tedaviler kolaylıkla tamamlanmaktadır. Tedavi edilmeden kılcal damarlar kendiliğinden yok olmamaktadır. Çevresel faktörlerin etkisiyle daha fazla artarak estetik görüntünün kötüleşmesine sebebiyet vermektedir. Varis tedavisi İzmir kliniğimizde uygulanan kılcal damar tedavileri şu şekildedir;

  • Lazer Tedavisi

Yüksek verim sağlayan ve sıklıkla tercih edilen lazer tedavisi oldukça yaygındır. Tedavi sonrasında minimal boyutta kızarıklıklar oluşabilmesi normaldir. Bu kızarıklıklar bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Cihazın verdiği lazer tıpkı ciltteki tüyleri yakıp döktüğü gibi kılcal damarları yakarak kapatmaktadır. Hastalar lazer tedavisi için en çok kış aylarını tercih etmektedir.

  • Radyo Frekans ile Tedavi

Varis tedavisi ve kılcal damar tedavisinde radyo frekans yöntemi en fazla tercih edilen tedavi çeşitlerindendir. Kliniğimizde uzman hekim tarafından yapılan bu tedavi yöntemi sizlere kolaylık sağlayacaktır. Cilt üzerinden kılcal damarlara yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilerek kılcal damarlar yakılır. İşlem esnasında korkulduğu gibi acı hissedilmemektedir.

  • Köpük Tedavisi

Aterosklerol adı verilen ilaç özel cihazlar yardımıyla köpürtülmektedir. Daha sonrasında ise özel iğneler aracılığıyla damarlara enjekte edilmektedir. Hekiminiz radyo frekans tedavisini uygulamadan önce bu damarlara skleroterapi yapılmaktadır. Kılcal damarların boyutu ve durumuna göre de farklı oranlarda lauromacrogol uygulanmaktadır.

İzmir varis ameliyatı, varisi olan kişilerin sıklıkla yaptırdığı işlemlerden oluşmaktadır. Varisin derecelerine göre seanslarda da değişimler olabilmektedir. Kılcal damar çatlamaları hafife alınmamalı, mutlaka hekime başvurulmalıdır. İlerleyen durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Görüntü açısından da rahatsızlık vermektedir. Sizler de bizimle iletişime geçerek ön görüşme sağlayabilir, daha sonrasında ise kliniğimizde en uygun tedavileri olabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş:

Comments are closed.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL