Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Kılcal Varis Nasıl Geçer?

Kılcal Varis

Kılcal Varis Nasıl Geçer?

Kılcal varis, özellikle bacak bölgesinde yer alan ve inceliği ile dikkat çeken damarların dışarıdan göz ile görülebilmesine denir. Bir diğer ismi de kılcal damar çatlaması olan bu rahatsızlığın tedavisi de mümkündür. Kılcal varis tedavisi yapılarak insanların ağrılarından ve diğer şikayetlerinden kurtulması sağlanır.

Sağlık, özellikle elden gittiğinde daha çok kıymeti bilinir. Ayaklarda baş gösteren varis ise kişinin hareket özelliğini kısıtlar. Daha çok venöz sistem olarak belirtilen ve görünen yüzeyin iç kısımlarında oluşan bir rahatsızlığın dışa yansıması olan varisin tedavisi de elbette mümkündür. Kimi zaman estetik problemlerden dolayı insanlar tedavi olmak istese dahi bazı zamanlarda hastalarda farklı şikayetlerin de görüldüğü bilinmektedir.

Varis Ne Anlama Gelir?

Kılcal damar varis tedavisi yaptırmadan önce varis ne demek araştırması da muhakkak yapılmaktadır. Varisin ne olduğunu bilen, anlayan hastalar ise tedavi konusunda daha bilinçli olurlar. Çünkü varisin ilerleyen dönemlerinde venöz ülser olarak bilinen kirli kan toplanmalarından dolayı açıkta oluşan yaralar dahi bulunmaktadır. İşte bu kılcal damarlarda karşımıza çıkan bu rahatsızlıkta kirli kan kalbe taşınarak temizlenemez ve birikmeler bundan kaynaklı olur.

Kılcal Varis Belirtileri

Kılcal varis tedavisi, farklı teknik ve yöntemler ile yapılabilmektedir. Ancak bunun için öncelikli olarak belirtileri takip etmek gerekir. Varis başlangıcı fark edildiğinde tedavisinin daha kolay olduğu da bir gerçektir. Yaygın olarak görülen kılcal varis belirtileri şu şekildedir:

 • Bacaklarda görülmeye başlanan kılcal damarlar
 • Bacakların giderek ağırlaşmaya başladığının hissedilmesi
 • Bacakta varis bölgesinde uyuşukluk yaşanması
 • Varis olan bölgede şişlik görülmesi
 • Bacaklarda ve kollarda ağrı
 • Varisli bölgenin kaşınması

Özellikle bacakta çıkan kılcal damarlar genel olarak varisin en büyük belirtisidir. Damar genişlemesi olarak da bilinen bu rahatsızlık fark edildiğinde muhakkak uzmana gidilmesi gerekir. Bu sayede erken dönemde İzmir varis tedavisi ile tedavi olmakta mümkün hale gelir.

Kılcal Varis Ağrı Yapar Mı?

Varis kılcal damar kanaması insanlarda zaman zaman ağrı yapabilmektedir. Sonuç olarak varisin olduğu yerde kirli kan taşıması yavaşlar ve ilerleyen seviyelerde ise tamamen durur. İlgili bölgede biriken pis kan bir yerden sonra bacağın şişmesine ve ağrı yapmasına neden olabilir. Bu noktada varis tedavisi İzmir ile birlikte varise kesin çözüm bulmak gerekir. Aksi halde ilgili bölgenin zaman zaman kullanımında da bariz sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Varis erken dönemde sadece estetik olarak bir kaygı verir. Özellikle bayanlar bu konuda tedavi olmaya daha çok yatkındırlar. Ancak erkeklerde de yaşa bağlı olarak varisin görülmesi muhtemel bir durumdur. İlerleyen dönemlerde ise sadece estetik olarak rahatsızlık vermekten ziyade yaptığı ağrılar ile de gündeme gelerek sağlığı tehdit etmeye başlar. Bu nedenle kılcal varislere çözüm bulunması ve mümkünse erken dönemde buna müdahale edilmesi gerekir.

Kılcal Varis Neden Olur?

Kılcal varis sebepleri de kişiden kişiye farklılık gösterse dahi genel olarak karşımıza çok ayakta duran bireylerde çıkar. Bununla birlikte elbette farklı sebepleri de olabilmektedir. Kılcal varis tedavisi başlamadan önce nedenini bilmek ve o nedenden uzaklaşmakta tedaviye başlamak kadar önemlidir.

 • Aşırı sıcak su ile banyo almak
 • Güneş altında uzun süre kalmak
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Venöz yetmezlik rahatsızlığı yaşamak
 • Hamilelik, menopoz dönemi

Bunun gibi sebeplerden dolayı oluşan kılcal varis bayanlarda erkeklere göre daha yoğun şekilde görülür. Kılcal varis neden oluşur, bacaklarda varis neden olur gibi soruların cevabı da aslında tamamen yukarıdaki maddelerde gizlidir. Sizler hangisini daha çok yapıyorsanız o alışkanlığınızı bırakmalı ve varisin oluşum nedenini ortadan kaldırmalısınız. Sonrasında ise kılcal damar varis tedavisi yaptıranlar arasında yer almalısınız.

Genç Yaşta Varis Neden Olur?

Belirli bir yaştan sonra çoğu kişide görülen varis, bazen genç bireylerde de görülebilmektedir. Özellikle sıcağa aşırı maruz kalma ve alkol kullanımına bağlı olarak karşımıza çıkan varisin görülme yaşı zaman zaman 20’lere kadar düşebilmektedir. Bu nedenle özellikle bacaklarda bitmeyen ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalıyorsanız sizler de varisi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kılcal varislerin tedavisi göründüğünden daha kolaydır. 2 farklı şekilde karşımıza çıkan varis tedavisi İzmir’de sizler de aşağıdaki yöntemlerden bir tanesinin uygulandığını görebilirsiniz.

 • Skleroterapi
 • Köpük yöntemi

Skleroterapi bildiğiniz iğne tedavisidir. Varisli bölgeye iğne kullanılarak yapılan bir tedavi çeşididir. Buraya iğnenin içerisindeki sıvı enjekte edilir ve sonrasında iyileşme gözlenir. Kimi zaman birkaç seans uygulaması da mümkün olmaktadır.

Köpük yönteminde ise aterosklerol isimli bir ilaç kullanılır. Özel bir yöntem ile elde edilen bu ilacın köpürtülerek ilgili bölgeye uygulanması sağlanır. Hangi yöntemin seçileceği ise tamamen uzman tarafından yapılan tahliller sonucunda netlik kazanmaktadır. Kılcal varis tedavisi fiyatı da hangi işlemin uygulanacağına göre değişkenlik göstermektedir. Kimi zaman tek seanstan sonra kontrol muayenesi yapılırken ilerleyen rahatsızlıklarda ise birkaç seans tedavi uygulanabilmektedir.

Paylaş:

Comments are closed.

Whatsapp
Randevu AL