Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Varis Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

varis-agrisina-iyi-gelen-egzersizler

Varis Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Damar hastalıkları içinde farklı yaş ve risk grubundaki hastaları kapsayan ve sık görülen bir problem olan varisler, bazen sadece estetik olarak kötü bir görüntü olmaktan çıkıp ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Genellikle büyük damarlarda, yani toplardamarlarda görülen varisler kişide belirgin ağrılar ve ciltte renk değişikliklerine yol açabilir. Varis tedavisi cerrahi yöntemlere gerek kalmadan yapılabilir ve kişiler basit değişikliklerle tedaviye gerek kalmaksızın varis oluşumunu kendileri de engelleyebilirler. Evde varislere iyi gelecek egzersizler, varis hastalığından muzdarip olanlar çözüm olduğu gibi, varis görülme riski yüksek olan hastalar için hastalık öncesi önlem olarak da düşünülebilir. Varis doktoru İzmir ve birçok şehirde hizmet vererek cerrahi yöntemlere gerek kalmadan tedaviler gerçekleştirir.

Varis (Telenjiektazi) Nedir?

Hastaların kendi başlarına çözüm ararken ya da uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmadan önce kendilerinde gördükleri sorun hakkında yüzeysel olarak bilgi sahibi olmaları işlerini kolaylaştırabilir. Ayrıca bu durum güvenecekleri bir doktor ve klinik seçimi için yararlı olabilir. Varisin ne olduğu, nasıl büyüdüğü, hangi tedavilerle iyileştirildiği, hangi doktor seçiminin varis için kısa vadede çözüm sağlayacağını görmek hastalar için faydalıdır.

Varis, toplardamarlar gibi geniş çaplı damarlarda ya da orta ve küçük çaptaki damarlarda görülen renk değişimi ve şekil belirginleşmeleriyle ortaya çıkan damar hastalıklarıdır. Özellikle bacakta ciddi ülserlere ve kalıcı yaralara neden olabilecek varisler büyük çaplı damarlarda görülen, kapakçık hasarı nedeniyle oluşan toplardamar varisleridir. Bu varisler, vücutta en fazla hacim kaplayan toplardamarlardaki ters V şeklinde açılan kapakçıklarda tam kapanamama ile görülen kan akışı değişiklikleri ile ortaya çıkar. Küçük ve orta boy varislerde farklı risk faktörleri ve çevresel etmenler etkili olup yine renk ve şekil değişiklikleri görülür. Ancak kapakçıklardaki gibi bu şekilde hasar söz konusu değildir, çünkü kapakçıklar sadece toplardamarlarda mevcuttur.

İzmir Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisinde varis tedavi seçenekleri cerrahi yöntemlerden önce daha pratik uygulamalarla tamamlanmaya çalışılır. Bu yöntemler içinden en doğru olanı, işin uzmanı olan bir cerrahın muayenesi sırasında hasta öyküsü alındıktan sonra seçilir. Cerrahi yöntemlerin yanı sıra uygulanan alternatifler de vardır. İzmir varis tedavisi için pratik uygulamalar şunlardır:

 • Skleroterapi (köpük tedavisi): Damar içine enjekte edilen köpük formdaki ilaç ile damarlardaki genişleme tedavi edilir ve lokal anesteziye ihtiyaç kalmadan hasta tabucu edilir.
 • Radyofrekans: Damara ince bir alet yardımıyla girilerek damar içine ısı verilir ve damardaki genişleme yok edilir. İnce çaplı kılcal damarlar bu ısı etkisiyle eritilerek varis tedavisi gerçekleştirilir.
 • Lazer ablasyonu: Büyük çaplı toplardamar içine bir lazer cihazı sokularak hafif atışlarla damarların çaplarının küçülmesi hedeflenir. Küçük çaplı damarlarda ise deri üzerinden lazer atışları ile tedavi birkaç seansta tamamlanır.
 • Flebektomi: Varisli olan damarlar küçük cerrahi kesiler ile çıkarılır, maksimum başarı ve en az iz kalması hedeflenerek işlem alanında kozmetik bir cilt yüzeyi kazandırılmaya çalışılır.
 • Varis çorabı: Özelikle büyük damarların olduğu bacaklardaki varislerin tedavisinde ameliyatsız bir çözüm olan varis çorabı doktor tavsiyesi ile giyilir ve belli zamanlarda çıkarılarak doğru tedavi yöntemi sağlanır.

Evde Varis Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Ortopedik hastalıkların dışında, varis gibi kalp damar hastalıkları da sedanter yaşam ve hareketsiz bir vücut ile birebir ilişkilidir. Bu nedenle sağlık sektöründeki hekimler başta olmak üzere doğru ve güvenilir meslek gruplarının yönlendirmesi ile hastalar danışmanlık almalıdır. Bacaklardaki kanın vücudun üstüne geri dönüşü, üstteki kanın akışından daha zor olduğu için özellikle vücudun alt kısımlarının çalıştırılması için doğru egzersizleri yapmak çok önemlidir. Evde varise iyi gelen egzersizler ile varisi tedavi etmek ve yeni varis oluşumunu engellemek mümkündür. Bu egzersizlere bacakların ilk hedef olması, başarılı bir varis tedavisine ek olarak tercih edilebilir. Varis için evde ve dışarıda yapılabilecek egzersizlere örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Yere sırt üstü uzanarak ters A harfi şeklinde bacak açma kapama hareketi
 • Ayakta parmak ucuna kalkıp düz tabana inerek yapılan baldır egzersizi
 • Yan adımlama ile yan lunge hareketi
 • Bisiklet çevirme
 • Düzenli ve kardiyo yürüyüşler
 • İp atlama
 • Squat
 • Yüzme
 • Calf kasını çalıştıran egzersizler
 • Sırt üstü uzanıp iki bacağı hafif kaldırarak ayakları rotasyon şeklinde çevirme hareketi

Özellikle karın ve bacaklarda görülen varis için basit egzersizler yapılarak sorunu kökten çözmek ya da engellemek mümkün. Bu konuda alanında uzman hekimlerce yapılan İzmir varis tedavisi pek çok klinikte planlanır.

Varis Tedavisi İçin Doğru Doktor Seçimi

Kalp damar hastalıkları alanında doğru doktor seçimi her hastalık açısından önemli ve hastanın güvende hissetmesi için elzemdir. Hastalar gelişmiş varis tedavi yöntemleri sayesinde cerrahi tedavi konusunda endişelenmeden, pratik ve hızlı uygulamalarla klinikten mutlu şekilde ayrılmalıdırlar. Günümüz teknolojisinin buna izin vermesi sayesinde hekimler de hastaların beklentisini karşılayabilirler. Ancak bu kısımda hastaya doktorunu seçmek ve doktoru ile arasında güven ilişkisini kurmak, tedaviden beklentilerini açıkça belirtmek, doğru öyküyü açıklamak düşer. Bunlar sonucunda doktor doğru öykü ile hastanın istediği tedaviyi uygulayarak kısa sürede iyileşme vadedebilir. Varis tedavisi İzmir içinde çeşitli tedavi seçenekleri ile hastaların beklentini karşılayacak şekilde uygulanır, evde varise iyi gelen egzersizler ile kısa sürede iyileşme beklenir.

Paylaş:

Comments are closed.

Whatsapp
Randevu AL