Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Varis Patlaması

Varis Patlaması

Toplardamarlarda oluşan, son zamanlarda sıkça görülen dolaşım bozukluğuna varis denir. Varisler genelde ilerleyen yaş ve kadın cinsiyet ile özdeşleşmiş olabilir. Ancak erken yaşlarda ve erkeklerde de görülen bu durum, tedavi edilmediği sürece ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Varisler genelde bacaklarda ya da yanaklarda görülen damar belirginleşmesi ile kendini gösteren, kozmetik bir kusur olarak bilinir. Ancak özellikle baldırda, uyluk arkasında görülen büyük damar varisleri bir çeşit dolaşım sorununa işarettir ve ciddiye alınmalıdır. Özellikle diyabet, tansiyon gibi altta yatan hastalıklar ya da kan akımını etkileyen ilaç kullanımı gibi durumlar hastalığın seyrini değiştirebilir etkenlerdendir. Bacaktaki varis patlaması da bu seyrin ilerlemiş bir durumu ve hastalar tarafından korkuyla karşılanan ani bir tabloyu gösterir. Ancak hastalığın ilerlemesiyle görülme riski taşıyan bu durumu henüz öğrenen hastalar başta “varis patlaması nasıl olur?” sorusunu endişeyle sorabilirler. Küçük damar varislerinden toplardamarlarda görülen büyük çaplı damar hasarlarına kadar tüm dolaşım sorunlarının ciddiyetle ve uzman bir doktor tarafından takip edilmesi hastanın sağlık durumunu kontrol altında tutmak için en doğru olandır. İzmir varis tedavisi alanında hastaların yüzünü güldüren, kalıcı çözümler sunan şehirlerdendir.

Varis Patlaması Nedir?

Dolaşım sorunlarının ilerlemiş bir noktası olan varisin daha ileri bir tablosu olan varis patlaması, aslında damar içi kan birikiminin bir etken nedeniyle cilt üzerinde görünür olması durumudur. “Varis patlaması nedir?” sorusunu anlamak için varislerin oluşma patolojisini bilmek gerekebilir. Varisler toplardamarlarda meydana gelen göllenme nedeniyle cilt üzerinden renk değişikliği ve kabarıklık ile görünen kusurlardır. Ancak bir estetik kusur olmasının yanı sıra dolaşım bozukluğunun da habercisidir. Hasarın olduğu damarda kanın yukarı pompalanma mekanizmasında bozulma görülür ve kan bacaklarda, özellikle ayak bileğine yakın kısımda göllenir. Kan geri kaçma yaratarak burada varikosel bir reflü meydana gelir. Çünkü toplardamarlardaki kapakçıklar hasar nedeniyle tam olarak kapanamadığından kan vücudun alt kısmına geri döner. Damar da mavi-mor renk, kabarıklık, ağrı, kaşınma gibi semptomlar vererek varis belirtileri için işaret oluşturur. Bazen büyük damardaki bu hasar bir travmaya maruz kaldığında, bazen kılcal damardaki bir kaşınma sonucu varis patlaması görülebilir. Göllenme nedeniyle biriken kan aniden cilt üzerinden fışkırma ile dışarı çıkabilir ya da cilt altı kanamaya neden olabilir. Hem ani gelişen bu tabloda hem de yavaş seyirli varis takibi için varis doktoru İzmir içinde hastaların hizmetinde uzmanlık veren doktorlardır.

Varis Patlaması Belirtileri

Varisin bulunduğu vücut bölümü, hastanın yaşı, cinsiyeti, gebelik öyküsü, kilolu olup olmaması, yaşam tarzı, genetik dizilimi, ikincil bir hastalığı varisin şiddetini ve çeşidini belirler. Aynı şekilde varis patlaması belirtileri de damarın tipine, bulunduğu yere ve hasarına göre kendini farklı şiddette gösterebilir. Genel hasta şikâyetlerine göre varis patlaması olan damar ve o vücudun o bölgesi şu şekillerde alarm verir:

  • Bölgede ciddi kaşınma
  • Ağrı ve kramplar
  • Gece uyandıran huzursuz bacak sendromu
  • Uyuşukluk hissi
  • Damarda bariz kabarıklık
  • Damar renginde mavi-mor değişiklik

Bu belirtileri gösteren damar varis olan ve tedavi gerektiren bir durumu işarettir. Varisli ameliyatı gerektiren bir damar kaşınma, ani bir darbe sonucu birden patlayabilir ve kanamaya yol açabilir. Hastalar varis patlaması sırasında damarın basıncı nedeniyle dışarı çıkan kanın hızından endişelenebilirler. Varis ameliyatı ve patlaması bu nedenle uzman hekim tarafından muayene edildikten sonra tedavi planlanması gereken bir problemdir.

Doğumda Varis Patlaması

Gebelik ve kadın cinsiyet varis oranını 4 kat arttıran etmenlerdir. Özellikle gebelikte vücut kan oranı arttığı ve damar ağı genişlediği için varis görülme sıklığı artar. Gebelikteki varisler genelde karında, vulvada yaygındır. Ayrıca bacak varisleri de artar. Bu nedenle varis ameliyatı gebelik öncesi ya da gebelik sonlandıktan sonra tedavi yapılması gerekir. Gebelikte oluşan varisler için ilaç tedavisi ve cerrahi girişim önerilmez. Bu nedenle doğumda varis patlaması riski olması durumunda doktorun doğumu annenin ve bebeğin durumuna göre planlaması, gerekirse sezaryen doğum ihtimali olabilir.

Varis Patlaması Tedavisi

Beklenmeyen bir nedenle kanamaya başlayan varisler 2 şekilde kendini gösterebilir. Cilt yüzeyine yakın olanlar kan basıncı etkisi ile ciltten dışarı çıkıp fışkırır tarzda kanamaya başlayabilir. Cilt altında yerleşmiş varisler travma sonucu deri altı kanamaya yol açabilir. Cilt altı kanamalar ağrı, kaşınma, morluk ile belirirken, cilt üzerindeki kanamalar ani ve basınçlı kanama olduğundan endişe yaratabilir. Varis patlaması tedavisi ertelenmesi halinde ülserler uzun süre kalıcı olabilir. Hasta, varisin belli nedenlerle aniden patlaması sonucu bölgeyi bir bandajla sararak bacağı kalp hizasında yukarı çıkarmalı ve kanamayı durdurmalıdır. Ancak doğru tanı ve takip için bir kalp-damar hastalıkları kliniğine başvurmak doğru olan seçenektir. Varis tedavisi İzmir gibi seçkin illerde uygulanan, başarılı hekimlerde yıllardır yapılan yöntemlerle cerrahi kesiye gerek kalmadan gerçekleştirilir. Varis ameliyatı için doğru tanı ve uygulama hastanın konforunu sağlamakla birlikte uzun süren iyileşme sürecine gerek kalmadan başarılı sonuçlar verir.

Paylaş:

Comments are closed.

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Whatsapp
Randevu AL