Hemen Randevu Alın: 0552 440 55 52

Yüzdeki Kılcal Damarlar Ve Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damarlar Ve Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damarlar Ve Tedavisi

Yüzde oluşan kılcal damarlar genellikle sonradan çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen nadir olarak da aile bireyleri içinde sıklık gösteren bir durumdur. Kişide görüntü bozukluğu dışında ek problem yaratmamaktadır.

Beyaz tenli bayanlarda sıklıkla olmaktadır güneşe maruziyet, güneşten korunmama, kronik alkol kullanımı, uzun süre sterodli krem kullanımı, bazı romatizmal hastalıklara sekonder (SLE, Skleroderma vs)  sık traş olmaya bağlı travma, burun operasyonları sonrası oluşan kılcallar, sivilce veya cilt enfeksiyonları sonrasında oluşabilmektedir.

Lokalizasyon olarak yanaklarda burun kökünde ve üstünde görülmektedir bazen boyun bölgesinde omuz ve göğüs aralarında kılcal damarlar oluşabilmektedir. Tedavi kişinin kendi isteği ile başlayıp devam eden bir süreçtir. Kişinin görünümünü değiştiren kılcal damarların tedavisi kişinin özgüveninin devamı ve günlük yaşamında rastlayacağı olumsuz tepkilerin engellenmesi aslında önemli bir tedavi endikasyonur. Bu kılcal damarlar kendiliğinden geçmediği gibi zamanla artma eğilimindedir. Aynı zamanda sıcağa maruziyet durumunda yüzde yanma, kızarıklık ve leke sebebi olmaktadır.

Yüzdeki Kılcal Damarlarda Tedavi Yaklaşımları

Kliniğimizde yüzdeki kılcallara genellikle kılcal variste uyguladığımız tedavilerin benzeri uygulanmaktadır. Yüz bölgesinin derisindeki hassasiyet dolayısıyla bacaktaki kılcal damarlar göre düşük enerji ile çalışma yapılır .

  • Lazer uygulama
  • Radyofrekans uygulaması
  • Skleroterapi uygulaması

Şeklinde kliniğimizde uygulana tedavi lezerle başarlı sonuçlar elde edilmiştir.

Yüzdeki Kılcal Damarlarda Lazer Tedavisi:

Lazer uygulaması yaygın eritem şeklinde oluşmuş kılcallarda daha etkili olmakla beraber havanın kapalı olduğu mevsimlerde uygulama yapılması dezavantajıdır.

Pulse dy  lazer (595 nm- 585nm)

1064 nm Nd:YAG lazer

532 nm KTP IPL  gibi lazer cihazları ile uygulama gerçekleştirilir.

Yüzdeki Kılcal Damarlarda Radyofrekans Tedavi Uygulanması

Radyofrekans cihazına bağlı kendine has iğnelerle kılcal damara verilen radyofrekans enerjisi ile kılcal damar tamamen yok edilir. Dört mevsim güvenli, bir şekilde uygulama ve tedavi yapma imkânı vermektedir.

Yüzdeki kılcal damarlarda skleroterapi uygulanması:

Bu yöntem yüzdeki kılcal damar yedavisinde sık kullanılmamakla beraber damar çapı geniş ve lazer ve radyofrekansa dirençli damarlarda uygulama alanı bulmaktadır.

Kliniğimizde çoğunlukla radyofrekans ve lazer ile yüzdeki kılcal damarları tedavisi başarı ile yapılmaktadır. Tedavinin süresi ve seans sayısı damar yoğunluğuna ve damarlar içindeki kanın akım hızına bağlı olarak değişmektedir. Ortalama 2 veya 3 seansta tedavi tamamlanmaktadır.

Paylaş:

Comments are closed.

Whatsapp
Randevu AL